Wiengot
Antennas, Inc., produces and sells a unique type of TV antenna. The
company has just opened a new plant to manufacture the antenna, and the
following cost and revenue data have been provided for the first month
of the plant’s operation.
| | |
| Beginning inventory | | 0 |
| Units produced | | 40,000 |
| Units sold | | 35,000 |
| Selling price per unit | | $60 |
| Selling and administrative expenses: | | |
| Variable per unit | | $2 |
| Fixed (total) | $ | 560,000 |
| Manufacturing costs | | |
| Direct materials cost per unit | | $15 |
| Direct labor cost per unit | | $7 |
| Variable manufacturing overhead cost per unit | | $2 |
| Fixed manufacturing overhead cost (total) | $ | 640,000 |
|
Because the new antenna is unique in design, management is anxious
to see how profitable it will be and has asked that an income statement
be prepared for the month.
|
| 1. | Assume that the company uses absorption costing. |
| a. | Determine the unit product cost. (Omit the "$" sign in your response.) |
| b. |
Prepare an income statement for the month. (Input
all amounts as positive values except losses which should be indicated
by a minus sign. Omit the "$" sign in your response.)
|
| 2. | Assume that the company uses variable costing. |
| a. | Determine the unit product cost. (Omit the "$" sign in your response.) |
| b. |
Prepare a contribution format income statement for the month. (Input
all amounts as positive values except losses which should be indicated
by a minus sign. Omit the "$" sign in your response.)
|
Explanation: 1.
a.
The unit product cost under absorption costing is:
| | |
| Direct materials | $ | 15 |
| Direct labor | | 7 |
| Variable manufacturing overhead | | 2 |
| Fixed manufacturing overhead (640,000 ÷ 40,000 units) | | 16 |
|
|
|
| Absorption costing unit product cost | $ | 40 |
|
|
|
|
b.
| Sales (35,000 units × $60 per unit) = $2,100,000 |
| Cost of goods sold (35,000 units × $40 per unit) = $1,400,000 |
| Selling and administrative expenses (35,000 units × $2 per unit) + $560,000 = $630,000 |
2.
a.
The unit product cost under variable costing is:
| | |
| Direct materials | $ | 15 |
| Direct labor | | 7 |
| Variable manufacturing overhead | | 2 |
|
|
|
| Variable costing unit product cost | $ | 24 |
|
|
|
|
b.
| Sales (35,000 units × $60 per unit) = $2,100,000 |
| Variable cost of goods sold (35,000 units × $24 per unit) = $840,000 |
| Variable selling and administrative expense (35,000 units × $2 per unit) = $70,000 |
No comments:
Post a Comment