High
Country, Inc., produces and sells many recreational products. The
company has just opened a new plant to produce a folding camp cot that
will be marketed throughout the United States. The following cost and
revenue data relate to May, the first month of the plant’s operation:
| | | |
| Beginning inventory | | 0 |
| Units produced | | 46,000 |
| Units sold | | 41,000 |
| Selling price per unit | | $82 |
| Selling and administrative expenses: | | |
| Variable per unit | | $4 |
| Fixed per month | $ | 555,000 |
| Manufacturing costs: | | |
| Direct materials cost per unit | | $17 |
| Direct labor cost per unit | | $9 |
| Variable manufacturing overhead cost per unit | | $2 |
| Fixed manufacturing overhead cost per month | $ | 828,000 |
|
|
Management
is anxious to see how profitable the new camp cot will be and has asked
that an income statement be prepared for May.
|
| 1. | Assume that the company uses absorption costing. |
| a. | Determine the unit product cost. |
Explanation:
1-a.
The unit product cost under absorption costing is:
| | | |
| Direct materials | $ | 17 |
| Direct labor | | 9 |
| Variable manufacturing overhead | | 2 |
| Fixed manufacturing overhead (828,000 ÷ 46,000 units) | | 18 |
| |
|
|
| Absorption costing unit product cost | $ | 46 |
| |
|
|
|
b.
| Sales (41,000 units × $82 per unit) = $3,362,000 |
| Cost of goods sold (41,000 units × $46 per unit) = $1,886,000 |
| Selling and administrative expenses (41,000 units × $4 per unit) + $555,000 = $719,000 |
2-a.
The unit product cost under variable costing is:
| | | |
| Direct materials | $ | 17 |
| Direct labor | | 9 |
| Variable manufacturing overhead | | 2 |
| |
|
|
| Variable costing unit product cost | $ | 28 |
| |
|
|
|
b.
| Sales (41,000 units × $82 per unit) = $3,362,000 |
| Variable cost of goods sold (41,000 units × $28 per unit) = $1,148,000 |
| Variable selling expense (41,000 units × $4 per unit) = $164,000 |
No comments:
Post a Comment