Compute
the multifactor productivity measure for each of the weeks shown for
production of chocolate bars. Assume 40-hour weeks and an hourly wage of
$18. Overhead is 1.5 times weekly labor cost. Material cost is $6 per
pound. (Round your answers to 2 decimal places.)
| Week | Output (units) | Workers | Material (lbs) |
| 1 | 29,000 | 5 | 470 |
| 2 | 32,000 | 7 | 460 |
| 3 | 33,000 | 7 | 510 |
| 4 | 36,000 | 8 | 520 |
| | |||
| Week | MFP |
| 1 | |
| 2 | |
| 3 | |
| 4 | |
| | |
rev: 03_15_2012
Explanation:
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
| Week | Output | Worker Cost @ $18×40 | Overhead Cost @1.5 | Material Cost@$6 | Total Cost | MFP (2) ÷ (6) |
| 1 | 29,000 | 3,600 | 5,400 | 2,820 | 11,820 | 2.45 |
| 2 | 32,000 | 5,040 | 7,560 | 2,760 | 15,360 | 2.08 |
| 3 | 33,000 | 5,040 | 7,560 | 3,060 | 15,660 | 2.11 |
| 4 | 36,000 | 5,760 | 8,640 | 3,120 | 17,520 | 2.05 |
| | ||||||
No comments:
Post a Comment